‫ فريزشدن رايانه‌های ويندوزی ناشی از نقص جديد مرورگر CHROME

‫ فريزشدن رايانه‌های ويندوزی ناشی از نقص جديد مرورگر CHROME

تاریخ انتشار : 5 ژانویه 2019

‫ فريزشدن رايانه‌های ويندوزی ناشی از نقص جديد مرورگر CHROME

اخبار فناوری تاچ نت – نقص جديد در مرورگر CHROME کشف و گزارش شده است که می‌تواند به‌طور بالقوه دستگاه‌های ‫ویندوز ۱۰ را به‌طور کامل فریز سازد. این نقص با معرفی خود به عنوان پشتیبان فنی قلابی، سبب فریزشدن کامل Windows 10 می‌شود و سپس به کاربر می‌گوید دستگاهش آلوده به ویروس شده است.

نقص جديد مرورگر CHROME , امن , امنیت , مرورگر , کروم , chrome , browser ,
نقص جديد مرورگر CHROME

این نقص جدید بااستفاده از یک کد جاوا اسکریپت و ایجاد حلقه، مانع از بستن سربرگ یا مرورگر می‌شود. همچنین یک پنجره‌ی pop-up نمایش داده می‌شود که ادعا می‌کند از سوی وب‌سایت رسمی پشتیبانی مایکروسافت است و رایانه آلوده به ویروسی شده است که می‌تواند گذرواژه‌ها، تاریخچه‌ی مرورگر، اطلاعات کارت اعتباری و سایر داده‌ها را به مخاطره بیندازد.

از آنجایی که این یک حلقه است، هر بار که کاربر تلاش می‌کند این pop-up را ببندد، تقریباً بلافاصله دوباره باز می‌شود و این امر منجر به استفاده‌ی ۱۰۰% از منابع خواهد شد و در نهایت رایانه را ناگهان فریز خواهد کرد. این مشکل، مسئله‌ی جدیدی در مرورگر کروم نیست و این نوع گروگان‌گیری اینترنتی، یکی از رایج‌ترین کلاهبرداری‌های اینترنتی است؛ اما با اجرای گام‌های زیر به راحتی می‌توان این مشکل رایانه را رفع کرد:

• بازکردن Task Manager از نوار وظیفه
• رفتن به سربرگ Processes
• کلیک‌کردن بر روی Google Chrome (یا GoogleChrome.exe)
• کلیک‌کردن بر روی دکمه‌ی End Task در گوشه‌ی پایین سمت راست
همچنین باید مطمئن شد که Google Chrome به گونه‌ای تنظیم نشده است که دفعه بعد که این مرورگر باز می‌شود، سربرگ‌های قدیمی دوباره بازگردند. برای این کار بهتر است تاریخچه‌‌ی کوکی از مرورگر پاک شود.
یک راه‌حل خوب برای مقابله با گروگان‌گیری‌های اینترنتی این است که کاربر پیش از اجازه‌ی دسترسی به اطلاعات و پرداخت هرگونه وجهی برای رفع مشکل دستگاه، از واقعی‌بودن اطلاعات و پیشینه‌ی آن‌ها مطمئن شود.

این اولین گروگان‌گیری اینترنتی نیست که Google Chrome را هدف قرار داده است. طبق گزارشی، در اوایل سال جاری، حمله‌ی Download Bomb مرورگرهای بزرگ را هدف قرار داده بود و تنها مرورگر Microsoft Edge در برابر این حمله ایمن بود.
در پایان باید به این نکته توجه داشته باشد که شرکتهای بزرگی همچون مایکروسافت معمولاً برای رفع نقص از کاربران خود درخواست پول نمی‌کنند، مگر اینکه دستگاه را به‌طور کامل بررسی و مشکل را شناسایی کرده باشند.

منبع : مرکز ماهر