مقصر کاهش فروش آیفون فقط چین نیست

مقصر کاهش فروش آیفون فقط چین نیست

تاریخ انتشار : 14 ژانویه 2019

علیرغم اینکه اپل بازار چین را مقصر اصلی کاهش فروش آيفون می‌داند اما این کمپانی هیچ صحبتی راجع به عملکرد خود در بازار کشور هند نداشته است.

گزارش جدید مجله اکونومیک تایمز که روز گذشته منتشر شد نشان می‌دهد غول کوپرتینو در سال ۲۰۱۸ با فاجعه کاهش ۵۰ درصدی فروش آیفون در مقایسه با سال‌های گذشته مواجه شده است.

بر اساس آمار و اطلاعات منتشر شده توسط موسسه تحقیقاتی «Counterpoint research»، اپل چیزی حدود ۱٫۷ میلیون دستگاه ایفون در سال ۲۰۱۸ عرضه کرده است که در مقایسه با ۳٫۲ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۷ یک سقوط بزرگ به حساب می‌آید.

این کاهش فروش را می‌توان به قیمت گذاری بالای آیفون های جدید و همچنین پیشرفت رقبای اندرویدی این شرکت در سال گذشته دانست.

مرتبط : تحلیلی درباره اینکه چرا فروش آیفونهای جدید کم شد

بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷، تعداد دیوایس‌های آیفون فروخته شده در کشور هند از ۱٫۵ میلیون به ۳٫۲ میلیون افزایش پیدا کرده بود.

البته دیگر برندهای موبایل هم به همین اندازه در بازار رشد داشتند و توانستند در همین بازه زمانی از ۸۰ میلیون دستگاه فروش سالانه به ۱۵۰ میلیون دستگاه در سال پیشرفت کنند. حال طبق آمار اپل در سال ۲۰۱۸ به اندازه ۳ سال پسرفت داشته است.

این کاهش فروش آيفون کوپرتینو باعث کاهش قابل توجه سهم این شرکت از بازار جهانی اسمارت فون‌ها هم شده است . در حقیقت پس از کسب سهم ۲٫۳ و ۲٫۴ درصدی از بازار در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، این شرکت در سال ۲۰۱۸ تنها ۱٫۲ درصد از کل اسمارت‌فون‌های به فروش رفته در سراسر دنیا را به خود اختصاص داد.

در حال حاضر مشخص نیست اپل چگونه می‌خواهد این روند کاهش فروش آيفون در بازار هند را جبران کند اما ممکن است عرضه آیفون ۱۰آر که از قیمت کمتری برخوردار است بتواند تا حدودی زیان‌های اپل در سال ۲۰۱۸ را التیام ببخشد.

به دنبال کاهش فروش آیفون اپل گفته که تولید آیفون را کاهش می‌دهد.

برچسب هاآمار فروش آیفون آیفون ۲۰۱۸ اپل فروش آیفون ۲۰۱۸ کوپرتینو