تکنولوژی تعمیر فیبرهای نوری در دریا بومی شد

تکنولوژی تعمیر فیبرهای نوری در دریا بومی شد

تاریخ انتشار : 9 ژانویه 2019

اخبار فناوری اطلاعات تاچ نت – کارشناسان ایرانی شرکت پیشگامان کویر آسیا موفق به تعمیر فیبر نوری بین الملل در دریای آزاد با دانش و تجهیزات بومی شدند.

به گزارش روابط عمومی گروه تعاونی پیشگامان و به نقل از خبرگزاری اقتصادایران ، شرکت پیشگامان کویر آسیا از شرکت های زیرمجموعه گروه تعاونی پیشگامان یک دهه پیش با هدف ایجاد و برقراری ارتباطات مخابراتی با سایر کشورهای دنیا در زمینه های Voice و Data و تأمین پهنای باند بین الملل شروع به کار کرد.

تعمیر فیبر نوری
تعمیر فیبر نوری

مدیرعامل و رییس هیئت مدیره شرکت پیشگامان کویر آسیا در گفت و گویی ضمن بیان این مطلب گفت: فعالیت های تخصصی این شرکت در حوزه پهنای باند و ترانزیت دیتا در سال ۱۳۹۱ با بهره برداری از اولین پروژه فیبر نوری دریایی بین المللی با نام شناخته شده POI در آبهای آزاد ایران و عمان با مالکیت ایرانی و سرمایه تعاونی آغاز گردید. اولین دستاورد این پروژه تأمین پهنای باندی با سرعت ۱۰GB جهت شرکت ارتباطات زیرساخت بود.
علی یوسفی سهزابی با بیان اینکه پیشگامان کویر آسیا تنها مالک ایرانی فیبر نوری بین الملل در آب های آزاد دنیاست افزود: تعمیر فیبر نوری که تامین کننده پهنای باند بین الملل است تا پیش از این توسط کارشناسان خارجی انجام می شد.
وی ادامه داد: در شرایط کنونی و با توجه به تحریم های موجود کارشناسان ایرانی شرکت پیشگامان کویر آسیا توانستند با تکیه بر تجربه و دانش و تخصص بومی برای نخستین بار به تکنولوژی تعمیر این خط مهم فیبر دست یابند و ضمن صرفه جویی و جلوگیری از خروج ارز از کشور دانش فنی این مهم را به نام خود ثبت کنند.
وحید رضا اخلاص قائم مقام مدیر عامل شرکت پیشگامان کویر آسیا نیز در تشریح دستیابی به تکنولوژی تعمیر فیبر نوری توسط کارشناسان داخلی، سرویس نگهداری و تعمیرات فیبر زیر دریایی پیشگامان را با توجه به قرارداد منعقده بر عهده ی یک شرکت پیمانکار خارجی دانست و افزود:با توجه به نقص پیش آمده در فیبر نوری POI و همزمانی آن با شرایط تحریمی کشور، فرآیند تعمیر کابل توسط شرکت پیمانکار خارجی امکان پذیر نبود.

لذا با تصمیم مدیریت و پس از پشت سر گذاشتن موانع مرتبط با تحریم ها و علی رغم نبود قطعات و ابزار آلات مورد نیاز، کار طراحی تمامی تجهیزات و ساخت قطعات مورد نیاز جهت تعمیرات در مدت ۳ ماه با تکیه بر دانش و تخصص کارشناسان این شرکت انجام گردید و با حصول اطمینان از تست نهایی وسایل و تجهیزات در آذرماه، فرآیند تعمیر فیبر توسط نیرو های داخلی این شرکت با کمترین هزینه در اوایل دی ماه ۹۷ با موفقیت به پایان رسید و بدین ترتیب از خروج میلیون ها دلار ارز از کشور جلوگیری گردید.

اخلاص تاکید کرد: با عنایت به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، کلیه امکانات مورد نیاز برای تکمیل این پروژه از جمله کشتی، ابزارآلات، طراحی و ساخت با استفاده از منابع و ظرفیت های داخلی تأمین گردید.
وی مهم ترین دستاورد این پروژه را دستیابی به دانش تعمیر فیبر بین الملل در آب های آزاد توسط کارشناسان و متخصصان این شرکت ارزیابی کرد و ابراز امیدوار نمود که این رویداد مهم نقطه قوتی در افزایش سطح تخصص نیروی کار ایرانی باشد.